Duyusal Entegrasyon

Duyusal Entegrasyon 1960’lı yıllarda Dr.Jean AYRES tarafından Amerika’da geliştirilmiş,normal gelişim gösteren çocukların gelişim süreçlerine katkıda bulunan  veya hayatlarının herhangi bir noktasında normal gelişim eğrisinin gerisinde kalan çocukların tedavisinde kullanılan bilimsel bir yöntemdir.

Kişinin Duyusal gelişim süreci uterusta başlar,adölesan dönmede en üst seviyeye ulaşır.Bu dönemler arasında bireyin duyusal girdileri normalden az yada çok olursa Duyusal Disfonksiyon gelişir ve çevreden gelen uyarıların alınması ,işlenmesi ve ya geri bildirim sürecinde aksaklıklar olur buda kişinin hayatına öğrenememe,beceriksizlik,aşırı cevap,kaçınma olarak yansır.

 

Bilgi çevreden duyusal kanallar aracılığı ile vücuda,reseptörler ile Merkezi Sinir Sistemine(MSS),buradanda beyine giderek burada işlenir ve işlemleme sonucu bir cevap oluşur.

 

Kalem tutmayı geç öğrenme,okuma-yazmaya geç başlama,okul başarısının düşük olması,bağımsız kıyafet giyinip çıkaramama,bisiklet sürmeyi öğrenememe,tüylü yada pütürlü yüzeylere temasta rahatsızlık hissi,işitsel uyaranlara verilen aşırı tepkiler,bebeklerde anlamsız ve aşırı ağlama ,dokunmadan rahatsız olma yada sürekli dokunma isteği, bizlere Duyusal girdilerde bir problem mi var?sorusunu düşündüren ipuçlarıdır.

 

Özel Eğitim ve Rehabilitasyona ihtiyaç duyan Özellikle Otizm,Cerebral Paralizi,Öğrenme Güçlüğü  tanılarına sahip  bireylerde Duyusal Entegrasyon problemlerine daha çok rastlanmaktadır.Bu tanılardan birine sahip birey “Duysal girdi-------------------------Motor Cevap” sürecinde problem yaşıyorsa ,alınan duyulara  uygun organize cevaplar veremeyebilir.Bu durumun en kısa zamanda tanımlanıp tedavi sürecine geçilmesi gerekmektedir.

 

 Duyu –Algı – Motor  Bütünlüğü  tedavisi özel olarak oluşturulan Duyu odalarında bireye yapılan Duyusal Testleri,Aileden alınan Hikaye sonrasında özel programla belirlenir.Ev programları ile süreklilik kazandırılır.

 

Tedavi süreci oyun içerikli ve çok eğlenceli geçer,çocuk tedaviden ziyade eğlenmek için Duyu Salonuna gelir.Duyusal Tedavi Taktil,Proprioseption,Vestibular,Motor Planlama,Bilateral Entegrasyon gibi alanlarda planlanarak çocuğa oyun odaklı sunulur. Duyu odasında fırçalar,denge topları,çeşitli salıncaklar,proprioseption’ı geliştirmek için kullanılan farklı sertlikte zeminler ,renkli ve ışıklı oyuncaklar,tırmanma aparatları,ağırlıklar,ğırlıklı yelekler,basınç giysileri,farklı şekil ve içerikte yastıklar,tüneller kullanılarak bireyin ihtiyaçlarına uygun seans planlaması yapılır.

 

DAM Tedavisinde amaç,kişinin duyusal girdilerini algılayıp ,çözüm üretip ,doğru bir planlama ile   duruma uygun  cevap vermesidir.

BIGtheme.net Joomla 3.3 Templates